logowanie
Bank danych o grobach
Stan dóbr kultury

Z wielu pozostałych dóbr kultury przede wszystkim cmentarze polskie (katolickie) są na Ukrainie i Białorusi w ogromnym zaniedbaniu, a jeszcze większym zapomnieniu.

Ból ściska serce kiedy się widzi w jak zastraszającym tempie ulegają degradacji te miejsca pochówku milionów Polaków, którzy na tych ziemiach współtworzyli historię i kulturę, trwając niezłomnie przez stulecia - mimo prześladowań - przy języku, wierze i tradycjach przodków. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza bardzo liczne mogiły Polaków wymordowanych przez nacjonalistycznych bandytów banderowskich, Jest potrzeba ich upamiętnienia, czego nie robią państwowe instytucje powołane do tego. Porządkowanie cmentarzy jest pionierskim przedsięwzięciem na tamtych dawnych polskich ziemiach. NIKT inny tym się nie zajmuje. Cisną się słowa wypowiedziane przez ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, przypomniane przez Jana Pawła II z okazji 200-lecia Cmentarza Powązkowskiego: "Gdy gaśnie pamięć ludzka - dalej mówią kamienie". W kaplicy, w prawej nawie kościoła w Kamieńcu Podolskim jest od niedawna tablica dedykowana tak: "Katolikom, których imiona starto, wdeptano w ziemię, a którzy konania bestii ujrzeć nie zdążyli". Przykre tylko, że i obecnie groby są "wdeptywane" w ziemię i imiona ulegają zatarciu. Groby i mogiły pozbawione są jakiejkolwiek opieki; o ile jeszcze istnieją, są w ogromnym stopniu zdewastowane, zaś ich bliższe i dalsze otoczenie przypomina puszczę. Inwentaryzację na cmentarzach kresowych można przyrównać do pracy archeologa. Jeśli nie podejmie się prac zapobiegawczych, za kilka lub kilkanaście lat, pozostanie po nich już tylko wspomnienie!

Trzeba napisać, że w swoim postępowaniu Fundacja odrzuca kwestie ideologiczne, religijne, itp. To co robimy traktujemy jako swojego rodzaju posłannictwo. Wszystko czynimy dla zachowania dziedzictwa narodowego i kulturalnego. Narody polski, ukraiński, żydowski, ormiański i inne żyły zgodnie przez wieki. Nagle coś się pomieszało w głowach politykom.

Wiemy jakie są tego skutki.

Pomocy i pieniędzy potrzebuje również odbudowa kościołów i klasztorów odzyskiwanych przez księży misjonarzy posługujących na Ukrainie i Białorusi. Także te obiekty są w opłakanym stanie technicznym.

ost. aktualizacja: 2012-03-05 15:54:28
www.podole.org © 2010-2019. All right reserved. Engine by GrupaBroNET.

KRESY stat4u